pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Leoš Nosek 30.03.2010 / 09:08 přečteno: 17247 x

Sezóna je tady, tak mne napadlo napsat zase pár řádků u čínských vysílačkách.
Jak jsem již psal v prvním dílu tohoto článku, soudruzi v Číně se rozhodli rozhýbat zatuchlé vody na poli občanských a amatérských radiostanic. Tytam jsou doby, kdy kvalitní dvoumetr stál skoro polovinu výplaty. dnes se dají pořídit neméně kvalitní, zato však nesrovnatelně levnější stanice z Číny. Jak je zřejmé, pochopili to i renomovaní prodejci radiostanic v naší zemi a „Číňana“ dnes koupíte i v kamenném obchodě se zárukou a daňovým dokladem.


Účelem tohoto článku je porovnat nejoblíbenější radiostanice čínské provenience abych případně pomohl těm z Vás, kteří se pro tu svou doposud nerozhodli.
Jednoznačně lze říci, že nejžádanějšími stanicemi jsou „dualbandy“. Mít vysílačku, která komunikuje jak s PMRky na volném pásmu, tak s „dvoumetry“ na amatérském pásmu (a to dokonce s oběma současně), která nadto umí přijímat i FM rozhlas a to vše v ceně něco přes 2 tis., je zkrátka výzva.
Na trhu je nyní několik velmi kvalitních stanic těchto vlastností, které si dovolím trošku přiblížit a porovnat.

QUANSHENG TG-UV
má jednořádkový displej, který se při volbě provozu na dvou frekvencích přepíná do zobrazení jednotlivých frekvencí v intervalu asi 1sec. Na obou frekvencích lze vysílat a to tak, že si počkáte, až bude na displeji požadovaná a začnete vysílat – výhoda je, že se nemusí nic přepínat, nevýhoda je, že musíte v okamžiku vysílání vidět na displej (abyste náhodou nevysílal na jiné frekvenci). Poslech obou frekvencí je samozřejmě současný.
Tuto stanici si velmi cením kvůli decentnímu zpracování displeje (oproti dalším dvěma) a silného akumulátoru (1500 mAh). Výborně funguje „capture“ CTCSS tedy odchycení vysílaného subkanálu na UHF (PMR stanice) a následného uložení. Oproti ostatním stanicím oceňuji klávesnici, která má funkční klávesu a proto se nemusí vše řešit přes Menu.
Nevýhoda viz výše a taky je u ní horší příjem FM rozhlasu. Nelze pojmenovat uložené kanály – ukládají se jen s číslem.

WOUXUN KG-UVD1P
je klasika. Tato stanice patří k nejprodávanějším a jejím pořízením rozhodně neuděláte chybu. Má již dvouřádkový displej a tlačítkem A/B si natvrdo přepnete na které frekvenci chcete vysílat – ta druhá bude jen na příjem. Má opravdu velmi dobré FM rádio se skenováním stanic (hodí se při čekání), má LED svítilnu, ovšem pro její použití musíte zapnout vysílačku.
Výhodou je možnost zablokování vysílací frekvence, dobré FM rádio na jedno tlačítko (ostatní na dvě). Lze pojmenovat uložené kanály.
Nevýhodou je poněkud „pouťový“ vzhled (můj subjektivní názor), slabší baterie (1400 mAh) a možnost uchycení poutka pouze na klipu k opasku, který se dá lehce odepnout (mohlo by dojít k uvolnění klipu a ztrátě přístroje – Quansheng má samostatné očko). Ovládání a nastavování pouze přes položky Menu – bez programovacího kabelu a počítače nic moc.

TYT - TH-UHV1
je stanice netradičního vzhledu, tvořeného elegantním rámečkem – stříbrný, ale i jiné barvy. V dualband provozu lze zvolit prioritní frekvenci, tedy, na které se i vysílá. Stanice nemá CTCSS capture, takže subkanály lze řešit jedině uložením možných kombinací do pamětí, nebo tabulkou s kódy a jejich frekvencemi. Tato stanice je vybavena silným akumulátorem (1500 mAh). Klip na opasek je přišroubován, takže za něj lze vysílačku pevně uchytit. FM rádio je opět výborné. Nastavení se provádějí přes menu, takže se hodí mít programovací kabel k PC (zdířky, tak jako u všech ostatních zde uvedených stanic, jsou standardu Kenwood)
Výhodou je silná baterie, pěkný vzhled, kvalitní FM rádio a přišroubovaný klip.
Nevýhodou jen snad ten capture CTCSS.

QUANSHENG TG-UV2
Dualband Quansheng druhé generace je opravdu důstojným nástupcem svého předchůdce TG-UV. Vývojáři si uvědomili, že přeblikávací displej je v duálním provozu nevyhovující, takže přidali dvouřádkový displej. Výběr jedné z dvojice frekvencí se provádí jedním pohodlně tlačítkem. Po zkušenostech z předchozího typu, který měl v duálním provozu možnost vysílat na obou frekvencích, vyvinuli čínští inženýři zatím nevídanou „fíčuru“, kterou nemá žádný jiný dualband. Jde o to, že v duálním provozu máte nastavenou jednu z frekvenci pro příjem i vysílání a druhou jen pro příjem (to má každý), ale tato stanice jde dál a to tak, že pokud se na druhé frekvenci, určené jen pro příjem, objeví provoz, je možné na něj reagovat (vysíláním odpovědět), pokud to stihnete do 7 sec (a to nemá nikdo jiný). Tato myšlenka mi přijde naprosto geniální.
FM rádio je zcela nové, tentokrát kvalitní a s vyhledáváním stanic. Baterie Li-Ion 1500mAh, LED svítilna a zvláštní očko pro přikurtování vysílačky (na tom ujíždím).
Samozřejmostí je odposlechnutí subtónu z vysílající protistanice.
Byl zvýšen i počet paměťových pozic a to na 200.
Zkrátka samá pozitiva a sociální jistoty :-).
Vzhledově to sice není žádná hitparáda, ale funkčností nasadila laťku hodně vysoko.

Pozitivní je, že (a tady si přehřeju i svou polívčičku) snad i mým přičiněním vzala existenci těchto povedených a laciných radiostanic na vědomí nejen „padáčkářská“ veřejnost, ale i renomovaní prodejci v kamenných obchodech v ČR. Takže kdo nechce nakupovat levně přímo v HongKongu prostřednictvím Internetu a případně sám si vykomunikovávat případný servis při závadě, může si zajít např. do ELIXu (ale i jinam), který má dualband WOUXUN KG-UVD1P v repertoáru. Cena je sice vyšší, ale máte daňový doklad a servisní zázemí.

Možná už jste zaznamenali vznik českého webu o oblíbené stanici WOUXUN KG-UVD1: www.wouxun.cz. Najdete zde plno zajímavých článků, zkušeností a taky český návod.

Snad ještě pár slov o rozšíření pásma na letecké. Na Internetu existuje mnoho diskuzí, návodů i prográmků, které čínské dvoumetry umožní odblokovat třeba i na plné letecké pásmo (118-136MHz). Problém to opravdu není, ale každý na své riziko – stanice na to není stavěna a zejména v nejnižší části pásma by možná mohlo dojít až k jejímu poškození (o konkrétním případu jsem neslyšel). Každopádně odblokovanou stanicí můžete poslouchat provoz blízkého letiště, prolétávajících letadel (pokud nebudou moc vysoko) a pokud máte s kým, můžete i komunikovat. Zde je třeba uvést – velmi opatrně, ať nesundáte BOEING. Vysílání z FM stanice na AM leteckém pásmu má však své technické hranice – vysílací výkon bude jen velmi malý a tutíž i dosah. Čili pokud chcete komunikovat za letu s věží nějakého letiště a domlouvat si průlet, pořiďte si raději plnohodnotnou AM leteckou stanici. Stojí sice dvojnásobek toho, co zde uvedené ručky, ale vysílací výkon bude daleko vyšší. Pak už jen příslušné oprávnění, volací znak a do toho….
Leoš Nosek


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 2 a 9

Názory k článku

(28.10.2011/09:56)
On by ohledně toho odblokování stačil jen Rx = příjem letecké komunikace. Pro vysílání je stejně třeba mít papíry a volačku, kdo chce, ať si vyřídí a pak si stejně musí koupit slušnou=homologovanou stanici. Jako bonus k čínské ručce by ale bylo fajn mít příposlech komunikace letadel s místním letištěm, pokud se člověk pohybuje v blízkosti hranic TMA. Bude vědět o letadlech dřiv než je uvidí.