pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Hobla 28.08.2008 / 09:18 přečteno: 11834 x

Na blbce narazíte kdekoliv - v práci, na silnici, na úřadě nebo třeba jako já na kopci. Jsou to asi čtyři roky kdy jsem jel kolem Loun do Mostu a vzal stopaře s obrovským batohem.

. Slovo dalo slovo a za týden mi dal na jedné louce kousek za Berounem krátké školení a já se stal za 25000,- šťastným majitelem křídla Vento. Několik odpolední jsem běhal po louce, křídlo mi neustále padalo na hlavu a já si ve své naivitě myslel, že to je normální – dokud neletíš tak to nahoře prostě nedrží. Po týdnu jsem vyrazil na Ranou. Nejdřív start z loučky, no paráda letěl jsem ze všech nejdál. Teda koukali na mě divně, když jsem skončil asi 50 metrů v poli, ale bylo to super. Pak ze sedla, docela to šlo, ale mlátilo to se mnou ve vzduchu , křídlo lítalo zepředu dozadu ze strany do strany a já tak nějak pod ním. A neustále jsem slyšel řeči jako : „nejdřív se nauč startovat a pak lez mezi lítače“, „kup si závoďák a zab se“. Promluvil jsem s pár lidma a zjistil, že jsem naletěl nějakému chytrákovi co se potřeboval zbavit olítaného závodního křídla. No ale co dělat, ten padák se nedal prodat. Chvíli jsem to s ním vydržel, naučil se svahovat a další rok se mi dvakrát podařilo z Raný odletět. Nic moc přelety jednou 5km a jednou 8 km. Ale to už jsem byl mistr světa. Stačil jeden termickej den kdy jsem si šel zablbnout na louku. Rozbalil jsem to, nahodil, udělal dva kroky a byl ve dvaceti metrech nad mezi, no a pak to šlo ještě rychleji. Co to bylo za figuru dodnes nevím – ale dopad byl tvrdej a já vyměkl. Týden mě bolel zadek a levá noha, 14 dní rameno,tři týdny žebra a kdyby měl někdo zájem tři roky se mi ve sklepě válí to VENTO. Rozhodl jsem se, že nic z hadru a provázků není pro sport vhodné. Z kolegů lítačů na Rané mě taky nikdo moc k srdci nepřirostl – spíš než radu jsem utržil posměch jakej jsem naiva. Ano jsem.
Před dvěma roky jsem ale zahlédl v Praze na Vypichu podivná křídla, šel jsem se podívat a za týden jsem si koupil prvního kite Foxe od firmy Pegas, v létě odjel do Polska na kurz kitebordingu a zjistil, že je to nejen super sport s nářadím z hadrů a provázků, ale že se mu věnuje spousta super lidí kteří jsou přátelští a navíc neváhají poradit ani polenu jako jsem já. Dnes už tedy nejezdím komoráka, ale mám kite Gaastra Force – přeci jen komorová konstrukce není na vodu to pravé.
Myslím, že teď už mohu porovnat co člověku dává paragliding a co kitování. Ty řeči, že kitujou ty co se bojí lítat jsou dost hloupé. Sice znám pár lidí co přestalo lítat a propadlo kitu, ale až na vyjímky to bylo proto, že kite dává větší volnost (jezdíš v létě na vodě, v zimě na lyžích, nebo si to dáš jen tak power, nepotřebuješ kopec, naviják, ani termiku) a když nevyjde předpověď tak nesedíš půl dne na kopci – jdeš si zaplavat, potápět se nebo v zimě vytáhneš z auta běžky a taky to není špatný). A pak ten opojnej pocit rychlosti, to na křídle nepoznáš, teda mimo přistání po větru – no a to teda není až taková zábava. No a kdo z kitařů blbě odhadl skok mohl by vám vyprávět jak vypadá „přelet“ na kitu a jak točit spirálu  Není o tom, že půl hodiny točíš stoupák a pak se deset minut bojíš jestli najdeš další dřív než se Ti zapráší od bot. Při kitingu když se za tebou práší tak je to teprve ono. A já nějak umím prášit. Samozřejmě každý to má rozdané jinak. Nicméně vzhledem k mé nedobré zkušenosti s lítačema jsem velmi háklivý, když nějaké costnaté jelito (řečeno Manciho jazykem) zesměšňuje můj milovaný sport a to navíc velice nechutným, jízlivým a tudíž zlým způsobem.
Ať máte pohodový Skylife vám přeje Hobla


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 8 a 2

Názory k článku

(25.03.2009/14:51)
Ahoj lítám paragliding, teda spíš motorový paragliding. Zkušenosti s lidma z Raný mám jako ty, jsou to ocasové:-) minulý rok jsem si udělal papíry na motor a na všechny kašlu, budu si lítat sám. Kiting se mi moc líbí, v pátek si jedu pro křídlo. Je to fakt sport, kterej se dá dělat skoro pořád oproti lítání, kde si zalítáš tak 15 do roka a si rád. Já se určitě nevzdám ani jednoho. Ještě mám papíry na motorový rogalo, ale to si nechám na starý kolena :-) Mějte se
(15.03.2009/20:17)
Souhlasím!!!je to super, jednou jsem na tom byl, moc mi to neslo, ale nakonec jsem se do toho dostal. mrknete na www.zlutaraketa.cz, dostal jsem to jako darek a moc mile me to prekvapilo!Martin
(18.11.2008/19:06)
juuuu to me mrzi, ze jako litac vypadam v tvych ocich prave takhle. kazdopadne litam uz radu let a miluju to. stejne jako lidicky, kteri kolem chodi. kajtuju jen treti sezonu a v lidickach kolem vidim jen stejne lidi posedle jinou veci. a mezi nima sou taci s kterymi se bavit chci a tem chodim do cesty :-) taky sem mel na zacatku strelene napady a to v obou sportech. nastesti sem to prezil dik prave kamradum, kteri me usmernili do idealnich koleji.pri koupi nalitnes hrave asi vsude a kuli tomu bych nekategorizoval. mej se krasne a delej co te bavi.
šakal
(18.11.2008/14:47)
pokračování:
,takže jsem se plazil do auta a do nemocnice sám.Už s nima nepeču.Ty které znám teď by mně nenechaly ve štichu.
Jinak o draky se taky zajímám,dostal jsem pár starých křídel co už jsou neletový a použiju je na sešití nějakého toho kita(snad jsem to napsal zprávně)Už jsem něco rozstříhal a v zimě se to pokusím sešít :-)
Jestli ti nebude líto toho tvého křídla,pošly mi ho.
Moje adresa je Hladil Zdeněk,Krasklická 107,Lomnice u Sokolova 35704
Stálý vítr do plachty přeje Soptík.
(18.11.2008/14:42)
Čau Hoblo.
Četl jsem tvůj příspěvek a vzpoměl si na své začátky.Koupil jsem si také na doporučení křídlo,aniž bych o tom něco četl.Bylo to staré Bčko,naštěstí schopné letu.Neměl jsem odvahu jako ty jít s ním na větší kopec,takže zůstalo jen na běhání z mírného kopce a vteřinových letů.Díky těmto sletíkum,nebo spíše startům a přistáním pro mně bylo pak na kurzu snadné ovládání A křídla a pocit z prvního výškového letu něco k nezaplacení.Škoda,že jsi takovou zkušenost neměl a na paragliding zanevřel.Znám spousty pohodových kluků,kteří by šly létat,ale nemají na to a ti co na to mají se pak většinou chovájí tak jak jsi napsal v článku.Mezi takovéhle partičky se těžko dostává,pokud nejsi něčím zajímavy.Mám kolem sebe partu lítačů pohodářů,jen není tolik čas na to se sejít v ten pravý okamžik na kopci.Jednou jsem to zkusil jít na kopec sám a dopadlo to tak,že jsem byl doma 3 měsíce se zlomeným obratlem.Pár lidí,které jsem považoval za kamarády mi nepřišly ani pomoct se zezbírat z kopce,ta
(30.09.2008/00:31)
Lidé kteří srovnávají paragliding s kitingem, buď nepochopili jedno, nebo druhé, ale často oboje. Dyť je to jako bysme se hádali jestli je lepší ježdění na jachtě, nebo lítání na větroni! Ty sporty spolu nemají prakticky nic společného.
(29.08.2008/17:02)
osobně nevidím rozdíl v tom když není počasí vhodné že se jdeš koupat nebo lyžovat at už jsi kitař nebo paraglidista!Hoblo promin ale je to jen a jen tvá blbost že jsi naletěl a bez předchozí konzultace s nějakým padáčkářem koupil unáhleně křídlo aniž jsi o tom cokoliv věděl!!!A to že máš jednu špatnou zkušenost neznamená že ten daný sport je špatný!!! Přesvědčovat tě o opaku nemá cenu jsi zaujatej a to je potom těžké!!! Tak jak psal Carlos na blbce narazíš v každém sportu!!!A kitting nevyjímaje!!! je to jen o tom jaké lidi potkáš a jak se k tobě zachovají!!!To že jsi hned na začátek lítal na vypráskaném Ventu ti nemůže přeci stačit k tomu aby jsi zavrhl a odsoudil paragliding jako takový!!!Navíc když nemáš žádné další zkušenosti s lítáním.Ale jek jsem psal je to o lidech :-)))
(28.08.2008/11:58)
K tvýmu článku Hoblo:

1. Na blbce opravdu narazíš kdykoliv a kdekoliv, stejně jako já na Pusťáku, když tam jeden trefil prknem druhýho u stanu do zad, jak jsem již psal....jedno z mých prvních setkání a kajtařema, taky dobrý, že...
2. Rozhodně nelze souhlasit s tvým tvrzením, že můžeš porovnat, co člověku dává lítání nebo drakování – narazil jsi na pako, který ti prodalo padák, kterej tobě nebyl určenej a ty, aniž by sis něco o tom přečetl a šel na kurz, šels lítat a tak sis zažil ty nejhorší situace v lítání. To, cos udělal, je nejlepší na to, aby ses zabil, proto tvoje hodnocení není objektivní.
Ale nic si z toho nedělěj, jnejsi sám, znám dva (Bukatche i Tucka):-))), kteří si taky koupili na začátek to nejlepší co bylo a jeden z nich si zlámal hřbet.
3. S drakem jsem začal laškovat před třema rokama, jsem zatím takový kajtovací štěně, ale jsem přesvědčenej, že spíš lítají ti, kteří se bojí kajtovat. U kajta, je ta hranice, kterou když překročíš daleko vrtkavější a to