pro kiting a paragliding
reklamní blok
Já nemusím...
05.12.2012 / 08:30

Na štědrý den ženská nadává manželovi: "Od rána furt něco žereš, večer uvidíš tak pi.. a ne zlaté prase"!
Manžel se zasměje a říká: "Ne-ne, já nemusím, já už ji vidím..."
Web Tomáše Halíka
18.02.2013 / 15:54
Extra třída pro ty co mají něco v hlavě a vědí, že myšlení bolí...

mons. Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D.


 NÁVŠTĚVNOST
 uplynulých 50 dní
Mireček F8 19.12.2005 / 15:53 přečteno: 9996 x

Dneska tam foukalo 30 až 35 m/s. Zasněte se se mnou…

Spousta svahů, žádný rotor, rychlý padák a věčné slunce. A taková země opravdu existuje. Jmenuje se Paraditsechie. Je ukrytá na území Česka v mírně posunutém paralelním čase.
Těžko se do ní dostanete, ale pokud máte trochu fantazie, pojďte si v předvánočním čase udělat alespoň krátký výlet.
Sestupuji z mírného svahu a předemnou je příjemně svažité travnaté sedýlko na vrchu krásného dlouhého svahu, kam ani nemohu dohlédnout.

Vidíte to všichni? Ukazuji s rozpálenými tvářemi vzrušením první kumuly, které naskakují podél svahu.

První startuje Manki, za ním Pasox, Oslík a Pohlídal. Mrausová, Hunová, Zmeškalová už taky pískli na odložený batoh. Tady si naši stínoví piloti padáky neroztahují. Dělá se to takhle (zaučuje mne Franta Papoušek, místní šéfkuchař) a položí batoh do trávy sedne si a pískne. Z batohu se vyvalí křídlo, roztáhne, protřepe šňůry, připne postroj a čeká nad zemí na pilota.

Jen přijdu ke své sedačce visící ve výšce mých ramen, hned se mi popruhy omotají kolem nohou a přezky pozapínají. Chvíli čekám na vhodný okamžik s trochu staženým hrdlem. Dokážu to jako ostatní? Každý hodí křídlo nad hlavu, přibrzdí pak ruce trochu povolí a po jednom kroku zalehnou. Jsou totiž naprosto bezpečně ve vzduchu.
Ach jo Marabu, (klouzák 1:150), ty místní bože, ty to vidíš. Poraď mi prosím jak to, že to všichni tak umí, jsou to snad čáry?

Trochu ano a trochu ne. Tady se totiž všichni rodí již s řidičkami v ruce. Ale nemysli si, stejně se to musí učit. Jenže školy zde mají počasí podle toho jakou úlohu se učí. Po dobu kurzu navíc čas neubývá. A poslední důležitou věcí jsou naši instruktoři. Každý má trojnásobnou trpělivost a sedminásobné nervy.

Ministerstvo volného létání prodejem počasí a kumulů do chudých oblastí vydělává těžké peníze a tak zde všichni mají kurzy zdarma včetně vybavení. Jediné, co u nás ve vzduchu nenajdete, jsou vojenská a dopravní letadla. Ta již dávno ustoupila tlaku moderní doby a prostě zde nejsou. Nač také. Když někam chci , tak si tam prostě na padáku zaletím. Jen když letím s rodinkou, musím pořád shánět děti do houfu.

Tak děkuju a já už letím.

Probudil jsem se, na obličeji Pilota, vytištěné stránky z Skylifu a u postele Gross country. Venku vítr mlátí z utrženou lepenkou a všude žene záplavy sněhu. Prostě zima jak má být.
Letos přelétání při mistrovství republiky nehrozilo (jeden letový den). Tak proč mám pořád čekat na to počasí. I když s vámi, čeští paraglidisté, budu klidně čekat, jak dlouho bude třeba. Vždyť jste nejlepší na světě (bodování FAI národů, umístění ve světovém poháru Davida a dalších), nejrychleji létáte nejdelší tratě (světový rekord Petry Krausové). Českej hadr na všech startovištích světa (to je tajné heslo zdejších výrobců). Je to prostě radost. A k tomu již od příštího týdne se k nám vrací sluníčko s novou sezonou.

Tak všeci pome na nebe. A hlavně nezapomeňte být na sebe hodní i v roce 2006!


Přidat názor (max. 1000 znaků)
Napište do políčka součet 5 a 8

Názory k článku

(02.01.2006/22:11)
jo jo tak to si byl ty co sem te potkal ve vzduchu i s rodinou. priste poletime spolu mirku.
cus šakal
(30.12.2005/07:18)
Je piatok, 30.12.2005, 7:16 rano, a ja uz hodinu a pol nadavam na dalsie privaly snehu, ktore sa sypu na krajinu v Banskej Bystrici a okoli. Z lietania nebude zasa nic, ale prave tento clanok mi pomohol k tomu, aby som sa zasmial a polietal aspon "na dusi". Dik a PF 2006 !!!!! Morris